ŠPORTOVÉ
PREDPISY

Seriál závodov ROTAX MAX Challenge Slovenská republika sa riadi Globálnymi Technickými predpismi RMC platnými pre daný rok a aktuálnymi Propozíciami MSR.

2026

Zmeny v aktuálnych Globálnych Športových predpisoch RMC 2025 oproti predchádzajúcemu roku sú vyznačené žltou farbou.

Vekový limit pre jazdcov triedy Rotax MICRO MAX sa posúva na 7* – 11 rokov.

* Táto výnimka bola oficiálne schválená výrobcom BRP Rotax a platí exkluzívne pre RMC ČR a SR od roku 2025 (do roku 2024 platil vekový limit 8 – 11 rokov). Do kategórie MICRO Max sa teda novo môžu prihlásiť aj jazdci, ktorí v roku konania pretekov dosiahnu 7. narodenín, avšak bez nároku na ticket pre RMC Grand Finals. Výnimka platí pre jazdcov štartujúcich v MP aj MSR.

Pre RMC Grand Finals 2026 bude rozdelených celkom 5 tiketov:

1 x Micro (8-11 rokov)
1 x Mini
1 x Junior
1 x Senior
1 x DD2

Ticket pre Rotax Max Challenge GRAND FINALS bude v každej kategórii udelený tomu jazdcovi, ktorý získa najvyšší počet bodov a ktorý je držiteľom slovenskej licencie (národnej, medzinárodnej či klubovej).

Aby bol jazdec spôsobilý na získanie vstupenky na RMCGF, musí byť držiteľom licencie pre dané územie od prvého do posledného kola akejkoľvek národnej RMC.
Jazdec nemôže zmeniť svoju licenciu, aby sa stal spôsobilým na získanie vstupenky na RMCGF v inom území po dokončení prvého kola.

Úplná pravila pre kvalifikáciu na RMCGF viď. platné Globálne športové predpisy RMC čl. 5.

Nový bodovací systém platný od roku 2025

  1. V rámci každého závodu sa pôjdu tri samostatne bodované jazdy – Pre-Final, Final a Super Final.
  2. Jazdcom budú za umiestnenie v jednotlivých jazdách pridelené body týmto spôsobom:

    Pre-Final a Final:

    MIESTOBODY
    136
    235
    334
    433
    532

    Všetky ďalšie umiestnenia dostanú vždy o jeden bod menej až k poslednému v poradí.

    Super Final:

    MIESTOBODY
    155
    252
    350
    449
    548

    Všetky ďalšie umiestnenia obdržia vždy o jeden bod menej až k poslednému v poradí.

    Pokiaľ počet prihlásených jazdcov prekročí 36 v jednej kategórii, organizátor môže rozhodnúť, že rozdelí jazdcov do 3 skupín (A, B, C), prípadne do 4 skupín (A, B, C, D). Budú usporiadané rozjazdy tzv. Pre-Heats k postupu do Super Final s týmto bodovým systémom:

    Pre-Heats:

    MIESTOBODY
    136
    235
    334
    433
    532

    Všetky ďalšie umiestnenia obdržia vždy o jeden bod menej.

    Každý jazdec odíde dve rozjazdy (Pre-Heats) z troch, ktoré nahradia Pre-Final a Final. Body za umiestnenie, získané v týchto dvoch rozjazdách, sa započítavajú ako body v Pre-Final a Final, rovnako ako v triedach, kde štartuje iba 36 jazdcov.

    Do Super Final automaticky postupuje 70 % jazdcov z rozjazd (Pre-Heats), zvyšok štartového poľa do počtu 36 jazdcov doplnia jazdci z jazdy o záchranu (Second Chance Heat). V Second Chance Heat sa body neudeľujú.

    Do Super Final postúpi iba 36 jazdcov a iba títo jazdci získajú body. Jazdci, ktorí sa nekvalifikujú do Super Final, získavajú 0 bodov.

    Všetci jazdci, ktorí do pretekov odštartovali, ale nedošli do cieľa, dostanú o 5 bodov menej ako posledný jazdec, ktorý preteky dokončil.

    Celkový výsledok závodu je daný súčtom bodov zo všetkých bodovaných jázd (Pre-Final + Final + Super Final).

    Pri rovnosti bodov rozhoduje umiestnenie v Super Final.

  3. Celkové hodnotenie sezóny

    Do celkového hodnotenia sezóny sa jazdcom nezapočítavajú (škrtajú) výsledky najhoršieho Pre-Final, Final a Super Final (prípadná neúčasť) zo všetkých uskutočnených jázd (21).

    Pri rovnosti bodov rozhoduje väčší počet lepších umiestnení v Super Final.

    Diskvalifikácia (DQ) sa neškrtá, do celkového hodnotenia sa započítava 0 bodov.

  4. Priraďovanie bodov

    Body sú priraďované podľa skutočného konečného poradia všetkých jazdcov v jednotlivých samostatne bodovaných jazdách s tým, že sa nerozlišujú jazdci licencovaní a nelicencovaní či jazdci s českou alebo zahraničnou licenciou.

2025

ZMENA od roku 2025: Vekový limit pre jazdcov triedy Rotax MICRO MAX sa posúva na 7* – 11 rokov.

* Táto výnimka bola oficiálne schválená výrobcom BRP Rotax a platí exkluzívne pre RMC ČR a SR od roku 2025 (do roku 2024 platil vekový limit 8 – 11 rokov). Do kategórie MICRO Max sa teda novo môžu prihlásiť aj jazdci, ktorí v roku konania pretekov dosiahnu 7. narodenín, avšak bez nároku na ticket pre RMC Grand Finals. Výnimka platí pre jazdcov štartujúcich v MP aj MSR.

Zmeny v aktuálnych Globálnych Športových predpisoch RMC 2025 oproti predchádzajúcemu roku sú vyznačené žltou farbou.

Pre RMC Grand Finals 2025 bude rozdelených celkom 6 tiketov:

1 x Micro (8-11 rokov)
1 x Mini
1 x Junior
1 x Senior
1 x DD2

1 x DD2 Master

Tiket pre Rotax Max Challenge GRAND FINALS bude v každej kategórii udelený tomu jazdcovi, ktorý získa najvyšší počet bodov podľa predpisov RMC SVK a ktorý je držiteľom slovenskej licencie (národnej, medzinárodnej či klubovej).

Hodnotenie v seriáli RMC SVK

  1. V rámci každého podujatia sa uskutočnia tri samostatne hodnotené jazdy : Pre-Final, Final a Super-Final.
    Každá súťažná jazda (preteky) sa hodnotí samostatne.
  2. Pretekárom budú za ich umiestnenia v jednotlivých jazdách pridelené body nasledovne:

    Pre-Final a Final:

    MIESTOBODY
    136
    235
    334
    433
    532

    Všetky ostatné umiestnenia získajú vždy o jeden bod menej až do posledného miesta v poradí.

    Pretekárom, ktorí odštartovali, ale nedokončili preteky bude pridelených o 5 bodov menej ako poslednému pretekárovi, ktorý preteky dokončil.

    V prípade, ak v jazde odštartuje menej ako 5 pretekárov, budú pridelené nasledovné body:

    MIESTOBODY
    117
    216
    315
    414

    2.1. Super-Final:

    MIESTOBODY
    155
    252
    350
    449
    548

    Všetky ostatné umiestnenia získajú vždy o jeden bod menej až do posledného miesta v poradí.

    Pretekárom, ktorí odštartovali, ale nedokončili preteky bude pridelených o 5 bodov menej ako poslednému pretekárovi, ktorý preteky dokončil.

    V prípade, ak v jazde odštartuje menej ako 5 pretekárov, budú pridelené nasledovné body:

    MIESTOBODY
    128
    226
    325
    424

    Ak pri hodnotení jazdcov na podujatí dôjde k rovnosti bodov medzi dvoma alebo viacerými jazdcami, lepšie sa umiestni jazdec, ktorý získal lepšie umiestnenie v Super-Final.

    Pre rok 2025 sa na každom podujatí bodujú Pre-Final, Final a Super-Final ako samostatné preteky. Do konečného hodnotenia MSR sa započítavajú dosiahnuté výsledky všetkých pretekov (okrem Second Chance).

    Do celkového hodnotenia MSR sa do konečných výsledkov nezapočítava (škrtá) najhorší dosiahnutý výsledok z 1× Pre-Final, 1× Final, 1× Super-Final. Diskvalifikácia z pretekov sa z celkového hodnotenia MSR neodpočítava (započítava sa 0 bodov do celkového hodnotenia).

    Majstrom SR sa stane pretekár, ktorý získa zo započítaných jázd najväčší počet bodov.

    Ak počet prihlásených pretekárov v jednej kategórii presiahne 36 (priepustnosť trate), organizátor môže rozhodnúť o rozdelení pretekárov do 3 skupín (A, B, C). Budú sa konať preteky s názvom Pre-Heats (rozjazdy) o postup do Super-Final s týmto systémom bodovania:

    Pre-Heats:

    MIESTOBODY
    136
    235
    334
    433
    532

    Všetky ostatné umiestnenia získajú vždy o jeden bod menej až do posledného miesta v poradí.

    Každý pretekár odjazdí dve jazdy (Pre-Heats) z troch, ktoré nahradia Pre-Final a Final. Body za umiestnenia v týchto dvoch jazdách sa budú počítať ako v Pre-Final a Final. Do Super-Final sa automaticky kvalifikuje 70 % pretekárov z Pre-Heats, zvyšok poľa pretekárov (automaticky nepostupujúcich zo 70 %) absolvujú tzv. záchranné preteky (Second Chance Heat).

    V Second Chance Heat sa neudeľujú žiadne body do celkového hodnotenia seriálu RMC SVK. Do Super-Final postúpi 36 pretekárov.

    Body sú priraďované podľa skutočného konečného poradia všetkých licencovaných jazdcov v jednotlivých samostatne bodovaných jazdách.

  3. Rovnosť bodov

    Ak dvaja alebo viacerí jazdci ukončia sezónu s rovnakým počtom bodov, najvyššie umiestnenie v Majstrovstvách motokár, ktoré sa konajú v sérii súťaží (v oboch prípadoch), bude udelené:

    • a) držiteľovi najväčšieho počtu prvých miest v Super-Final
    • b) ak je počet prvých miest rovnaký, držiteľovi najväčšieho počtu druhých miest v Super-Final
    • c) ak je počet druhých miest rovnaký, držiteľovi najväčšieho počtu tretích miest v Super-Final
    • d) ak je stále nerozhodný výsledok, rozhodujúce bude lepšie umiestnenie v Super-Final posledného preteku

2024

Zmeny v aktuálnych Globálnych Športových predpisoch RMC 2024 oproti predchádzajúcemu roku sú vyznačené žltou farbou.

Pre RMC Grand Finals 2024 bude rozdelených celkom 6 tiketov:

1 x Micro
1 x Mini
1 x Junior
1 x Senior
1 x DD2
1 x DD2 Master

Tiket pre Rotax Max Challenge GRAND FINALS bude v každej kategórii udelený tomu jazdcovi, ktorý získa najvyšší počet bodov v danej kategorii a ktorý je držiteľom slovenskej licencie.

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA:

Bodovanie jazdcov v seriáli RMC SR je počítané rovnakým spôsobom ako v RMC ČR (detaily viď. Ročenka MSR, článok 8.)

Bodové hodnotenie jazdcov diskvalifikovaných zo závodu sa z celkového hodnotenia neodpočítava (výsledok DQ sa neškrtá, do celkového hodnotenia sa započítava 0 bodov).

Počet započítaných jázd sa riadi nasledujúcou tabuľkou:

 
Celkový počet jázdPočet započítaných jázd
2116
2015
1914
1814
1713
1612
1512
1411
1310
129
119
108
97
86
76
65

 

Body sú priraďované podľa skutočného konečného poradia všetkých jazdcov v jednotlivých samostatne bodovaných jazdách s tým, že sa nerozlišujú jazdci licencovaní a nelicencovaní či jazdci so slovenskou alebo zahraničnou licenciou.

2023

Zmeny v aktuálnych Globálnych Športových predpisoch RMC 2023 oproti predchádzajúcemu roku sú vyznačené žltou farbou.